Profil szkoły Historia szkoły

Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Sokolicy sięga okresu II wojny światowej. Droga do osiągnięcia dzisiejszego stanu była długa i pracowita. Zawdzięczamy to wspaniałym ludziom - pedagogom, mieszkańcom wsi, wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania i rozbudowy, i którym los szkoły nie był obojętny. Dzięki zapiskom w Kronice Szkoły do dzisiaj przetrwały ciekawe i cenne informacje. Dotyczą one historii powstania placówki, jej rozbudowy oraz dziejów pokoleń mieszkańców Sokolicy.

Ustalenie daty faktycznego powstania szkoły było bardzo trudne na skutek zaginięcia w czasie wojny starych niemieckich zapisków i kronik. Prawdopodobnie, jak pisze p. Jerzy Lewandowski w Kronice Szkoły,  pierwsze zajęcia szkolne odbywały się w budynku należącym do organisty a znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła pod wezwaniem św. Anny (obecnie budynek mieszkalny).

W 1939 r. rozpoczęto budowę pawilonu szkolnego, którą zakończono w 1940 r. Sokolicę nazywano wówczas mianem Falknowa (od niemieckiej nazwy Falknau). Do ówczesnej szkoły uczęszczało najpierw ok. 110, a następnie 125 uczniów.
Pracowano na trzy zmiany, dzieci siedziały w ławach 4 i 6 - osobowych ze względu na brak sprzętu.

W czasie wojny w nowym budynku szkolnym mieścił się ośrodek zdrowia prowadzony przez niemieckie siostry zakonne. Na piętrze jeden z pokoi oddany był do wyłącznej dyspozycji członków hitlerowskiej NSDAP. W czasie zbliżania się frontu budynek szkoły służył za kwaterę Niemcom oraz wojskom radzieckim. Po wyzwoleniu szkoła uległa całkowitej dewastacji. Po wojnie, w 1946 r. nauczycielka - repatriantka z Wilna, p. Danuta Wołejko z pomocą przedsiębiorczych rodziców zajęła się organizowaniem szkoły w Falknowie (dzisiejszej Sokolicy). Szkoła liczyła wówczas 65 uczniów. Nauczano na dwie zmiany w trudnych warunkach: brakowało podstawowego sprzętu szkolnego.

15 maja 1964 r. po raz pierwszy poruszono sprawę rozbudowy szkoły, a w grudniu podjęto uchwałę o budowie 5 - izbowego pawilonu szkoły w czynie społecznym. Latem 1965r. nastąpiła budowa fundamentów. Ponad 50% prac wykonano czynem społecznym. W budowie pomagali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. W grudniu 1967 r. zakończono budowę. Szkoła zyskała 5 przestronnych, jasnych i ciepłych klas. 24 lutego 1968 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego pawilonu szkolnego.

W maju 1994 rozpoczęła się kolejna rozbudowa szkoły. Zajęcia roku szkolnego 1994/95 odbywały się również w sali katechetycznej plebanii. Uroczyste otwarcie odbyło się 1 czerwca 1995 r.- oddano do użytku nowe skrzydło szkoły. W nowej części znalazły się 2 izby lekcyjne, biblioteka, pokój nauczycielski, kancelaria dyrektora, sekretariat, sala zajęć ruchowych, szatnia, stołówka, kuchnia.

8 MAJA 2008 r. Szkoła Podstawowa w Sokolicy otrzymała zaszczytne imię Jana Pawła II.