Zaczytana szkoła

Uczniowie zapoznali się z zawodami bibliotekarza, księgarza, drukarza i pisarza w ramach realizowanego programu „Zaczytana szkoła”

O zawodach takich jak bibliotekarz, drukarz, pisarz czy księgarz nie mówi się zbyt często, dlatego uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie skorzystali z okazji głębszego poznania tychże mało popularnych dziedzin  życia zawodowego. W ramach realizowanego w szkole programu „Zaczytana szkoła” odbył się cykl zajęć zorganizowanych przez bibliotekarza, który miał na celu zapoznanie uczniów z wymienionymi profesjami.

I tak oto okazję  poznawania trudów pracy pisarza uczniowie mieli podczas spotkania autorskiego z lokalnym pisarzem– panem Tomaszem Matuszewskim. Bohater spotkania opowiadał o drodze książki do czytelnika, a właściwie o tym, jak od pomysłu na książkę stworzyć dzieło, które będzie mógł nabyć czytelnik. Uczniowie zadawali również pytania o dobre i złe strony bycia pisarzem, jak wygląda edukacja pisarza i czy jest to przyszłościowa profesja. Autor chętnie odpowiadał na pytania zainteresowanych oraz udzielał wskazówek. Wspomniał również, jak dużą rolę odgrywa w procesie powstawania książki drukarz i wydawnictwo.

Kolejną okazją, ale tym razem do poznawania zawodu bibliotekarza i księgarza stworzyła pani Agnieszka Razik – pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach, która odwiedziła nas 15.01.2018r . Opowiedziała, jak wygląda praca bibliotekarza w miejskiej, dużej bibliotece i czym różni się od pracy w szkolnej bibliotece. Przeprowadziła również zajęcia biblioteczne wśród uczniów klas IV-VII. Wychowankowie tworzyli mapy skojarzeń, rozwiązywali tematyczne krzyżówki, wykazywali się również swoją wiedzą na temat pracy bibliotekarza, księgarza i drukarza. Bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich przygotowanych zadaniach. Nie zabrakło również przedstawienia nowości bibliotecznych i zachęty do odwiedzania i korzystania z księgozbioru MBP.

Swoim krótkim, ale jakże owocnym wystąpieniem pani Agnieszka Razik, jak i pan Tomasz Matuszewski, w dostępny sposób ukazali, że bycie pisarzem czy bibliotekarzem wcale nie musi być czymś nudnym, ale również sprawiać wiele satysfakcji i być sposobem na dalsze życie i karierę zawodową.

Joanna Borys

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sokolicy z siedzibą w Kinkajmach