Autyzm istnieje

„Autyzm Istnieje. Otwórz się”.

W dniu 16 marca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sokolicy z siedzibą w Kinkajmach odbyła się prelekcja dla uczniów klasy VII SP, II i III Gimnazjum pod hasłem Autyzm Istnieje. Otwórz się, którego autorami byli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Bartoszycach.

Wstępem do prelekcji był krótki film, przedstawiający „świat osób dotkniętych autyzmem”.

Na tej podstawie uczestnicy projektu przybliżyli naszym uczniom definicję autyzmu. Opowiadali o własnych doświadczeniach z osobami dotkniętymi autyzmem oraz starali się omówić ten problem, który nadal jest niezrozumiały dla naszego społeczeństwa. Tak jak powiedzieli autorzy projektu „Autyzm to nie choroba. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju powstające na podłożu neurologicznym a objawiające się w zachowaniu człowieka. Autyzmu nie można wyleczyć”. Promowali oni jedyną słuszną postawę, jaką powinniśmy przyjąć w obliczu takich osób i przede wszystkim nie bać się kontaktu z osobami autystycznymi.

Uczestnicy projektu, których gościliśmy w naszej szkole to grupa młodych i odważnych osób, którzy wywarli na nas i naszych uczniach ogromne wrażenie. Dość często temat autyzmu jest pomijany ze względu na niewiedzę i dlatego należy o tym mówić głośno.

Sylwia Kondraciuk

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sokolicy z siedzibą w Kinkajmach