Współczesny patriota

Współczesny patriota to przede wszystkim dobry obywatel – sumiennie i uczciwie wypełniający swoje obowiązki, dbający o środowisko, posługujący się poprawną polszczyzną, znający i rozumiejący historię swojego kraju, człowiek wykształcony, otwarty i tolerancyjny”.

W związku z obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole podjęliśmy szereg działań upamiętniających to ważne wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie „Szkoła Młodych Patriotów”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Cel projektu zakładał uświadomienie młodym ludziom, na czym polega współczesny, mądry i odpowiedzialny patriotyzm. Młodzież poprzez podejmowane zadania, poznawała nie tylko sylwetki i czyny polskich bohaterów, ale przede wszystkim szukała odpowiedzi   na jakich wartościach dzisiaj, powinno budować się postawy patriotyczne. Do wykonania uczniowie mieli 8 zadań:

Zadanie 1. Przeprowadzenie konwersatorium pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.

Zadanie 2. Przygotowanie plakatu „Patriota, dla którego ojczyzna była dobrem najwyższym”.

Zadanie 3.Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.

Zadanie 4. Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.

Zadanie 5. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.

Zadanie 6. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.

Zadanie 7. Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.

Zadanie 8. Motyw „małe ojczyzny w literaturze” - przygotowanie prac pisemnych.

Wszystkie zadania były oceniane przez jury projektu, na podstawie sprawozdań oraz protokołów konkursów wysyłanych do organizatorów. Za każde podjęte działanie uzyskaliśmy maksymalną ilość punktów. Za 100% wykonie zadań konkursowych , otrzymaliśmy Certyfikat „SZKOŁY MŁODYCH PATRIOTÓW”.

Uczniowie klasy 2a i 2b realizowali projekt edukacyjny „ Rok dla Niepodległej” - organizowali  akademie upamiętniające ważne wydarzenia z naszej historii. Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz świąt majowych: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi RP, 3 maja – Święto Konstytucji, 8 maja- Dzień Zwycięstwa. Szkolnym koordynatorem działań związanych z obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pomysłodawcą podjętych zadań była pani Izabela Kuźniak.

Zapraszamy do zdjęć